Biznes

Czy robot spawający to dobre rozwiązanie dla Twojego zakładu? Poznaj fakty i oceń!

Zanim zaczniesz się zastanawiać, czy robot spawający to dobry kierunek – musisz się upewnić, że w pełni rozumiesz czym jest spawanie. To proces produkcyjny, w którym łączone są materiały takie jak metale lub tworzywa termoplastyczne. Wykorzystuje ciepło do stopienia połączeń żądanych części. Chłodzenie, które następuje, powoduje fuzję.

Spawanie różni się od lutowania, w którym materiał podstawowy nie topi się. Istnieją różne rodzaje spawania. Wszystko to można podzielić na dwie szerokie kategorie, takie jak:

  • spawanie ręczne,
  • zrobotyzowane spawanie.

Jeśli więc rozważasz to, by wdrożyć nowoczesne zrobotyzowane stanowisko spawalnicze musisz zdobyć więcej informacji na temat tego rozwiązania. Zerknijmy więc bliżej na to, czym jest robot spawalniczy i czym charakteryzuje się praca wspomagana taką technologią.

​Co to jest robotyzacja spawania?

Spawanie zautomatyzowane, znane również jako automatyzacja spawania, to proces łączenia dwóch materiałów za pomocą zmechanizowanych zaprogramowanych narzędzi.

​Jakie korzyści mogą wnieść roboty spawalnicze do Twojego biznesu?

  • Wysoka jakość spoin,
  • redukcja odpadów,
  • wysoka wydajność,
  • krótkie czasy realizacji,
  • doskonała powtarzalność.

To powiedziawszy, trzeba też gwoli ścisłości zauważyć, że roboty spawające mają też swoje wady. Spawanie zrobotyzowane wiąże się z wysokimi kosztami początkowymi, wymaga bardziej zaawansowanych umiejętności programowania, może nie być aż tak elastyczne, jak sobie to wyobrażamy i wymaga więcej miejsca.

​Czy robot spawający będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem?

Możesz mocno skorzystać z automatyzacji, o ile postawisz na rozwiązanie wysokiej jakości, takie jak robot spawalniczy Panasonic. Tego typu stanowisko może pomóc małym i średnim przemysłom w automatyzacji ich zakładów poprzez przezwyciężenie wad zautomatyzowanego spawania realizowanego urządzeniami niższej klasy.

Coraz więcej zakładów decyduje się na stanowisko spawalnicze Panasonic, bo jest łatwe do zaprogramowania, ekonomiczne, szybkie i spójne. Ogólnie rzecz biorąc, zwiększa produktywność, a to przecież jest celem samym w sobie.