Ciekawostki

Czekolada – przysmak każdego dziecka

Czekolada to przysmak uwielbiany praktycznie przez każde dziecko, ciężko jest jednak znaleźć takie, które mając szansę, nie uszczknęło by jej trochę. Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz w Polsce był to produkt deficytowy na półkach sklepów pojawiał się niesłychanie rzadko a większość ludzi nie miała do niej dostępu. Dlatego też, bardzo szybko się sprzedawała, nawet za wysoką cenę, jaką trzeba było na nią wydać. Przez to powstał stereotyp, iż jest to produkt ekskluzywny na który pozwalają sobie tak naprawdę ludzie bogaci a ci mniej majętni mają do niego dostęp raczej od święta.

Dziś czekolada jest dostępna w każdym sklepie spożywczym a stereotyp o czekoladzie w szczególności w głowach młodych ludzi nie istnieje, ponieważ nie pamiętają już czasów PRL (a więc sytuacji, w których ludzie mieli pieniądze, ale nie mieli czego za nie kupić).

Jako człowiek należący do takiego właśnie pokolenia uważam tak samo a moje stwierdzenie sięga do tego że czekolada wyraźnie spuściła z tonu i nie jest już tym czymś, czym była jeszcze dwadzieścia lat temu. Wraz ze spadkiem prestiżu jej cena zdecydowanie zmalała i powstało wiele towarów czekoladopodobnych. Producenci wybrali tanią, masową produkcję, a w ich produktach rzadko kiedy stosuje się ziarna kakaowca.

Bardzo łatwo możemy sprawdzić jaka jest definicja czekolady, wystarczy wpisać np. czekolada w wyszukiwarce Google lub zajrzeć do Wikipedii a tam jest napisane czarno na białym, że czekoladą można nazwać tylko produkt który ma co najmniej 35 procent suchej masy kakaowej.

 

Wystarczy spojrzeć na skład dzisiejszych najpopularniejszych czekolad można stwierdzić jedno, że prawie żadna czekolada nie spełnia tego wymagania. Jeśli jednak, produkt spełnia wymagania, to najczęściej cena jest bardzo wysoka i nie stać na nią każdego. Większość woli zjeść wyrób czekoladopodobny, aniżeli przepłacać za czekoladę.

Tutaj dochodzimy do pewnego spostrzeżenia, ponieważ niegdyś czekolada leżała na sklepowych półkach od święta ale jak już była to przynajmniej jej jakości nikt nie śmiał powtarzać.

Wspomnieć należy jeszcze o tym, że coraz popularniejsze są upominki z czekolady. Często wręcza się je na różne szczególne okoliczności, ale muszę z przykrością stwierdzić, iż drogie wyroby, często są niskiej jakości. Dzisiaj w głównej mierze płaci się za opakowanie.