Cydr z polskich jabłek
Chociaż od lat polskie jabłka służą do produkcji cydru to trzeba zaznaczyć, że przede wszystkim były one wykorzystywane przez zagranicznych producentów tego trunku. Dzisiaj na szczęście walory smakowe tych owoców docenili rodzimi wytwórcy, którzy w ubiegłym sezonie rozpoczęli produkcję cydru w skali masowej.
Nie każdy jednak wie, że do produkcji najlepszego cydru niezbędna jest właściwa odmiana jabłek – warto przy tym dodać, że w domowych hodowlach rośnie aż 10 000 różnych gatunków. Które więc nadają się do produkcji idealnego cydru?
Najlepszy cydr w Polsce wytwarzany jest w sposób tradycyjny, poprzez fermentację jabłek, bez sztucznych dodatków. Tego rodzaju napój o niskiej zawartości alkoholu produkuje się najczęściej ze specjalnej odmiany jabłek cydrowych chociaż nierzadko, by do dosłodzić dodaje się również jabłka deserowe a by nadać cierpkości dodaje się także jabłka dzikie. W ten sposób wyrabiany jest między innymi Cydr Dzik i trzeba przyznać, że osiąga on idealny smak cierpkości z nutką goryczy i słodkości.
Okazuje się, że najlepsze jabłka na cydr to te, które zbierane są jesienią. Pamiętajmy, że owoce nie mogą być zepsute. Można również wykonać cydr w warunkach domowych – w tym celu najlepiej sprawdzą się odmiany: antonówka oraz Szara Reneta. Niektórzy wytwarzają cydr korzystając z soków jabłkowych z pierwszego tłoczenia, które dostępne są w dużych kartonach w supermarketach.