Zdrowie

Nasze biedne Polskie oczy

Problemy z oczami – standard u Polaka

Najlepszym dowodem na to, że ludzie w Polsce mają coraz większe problemy z oczami są badania, według nich aż 68 procent Polaków ma problem z oczami. Są to różnego rodzaju dolegliwości najpopularniejsze z nich to: łzawienie, zaczerwienie, pieczenie, zaburzenie widzenia. Nie ma co się oszukiwać, że takiego rodzaju rzeczy nie wpływają dobrze na nasze oczy, powoduje to zwiększenie ryzyka powstania jakieś choroby lub wystąpienia wady wzroku.
Choroby oczu, wady wzroku to choroby tzw. cywilizacyjne. Spowodowane, tym że od najmłodszych lat dużo czytamy oraz spędzamy dużo czasu przed telewizorem czy też komputerem. Wydaję się, że takiego rodzaju wady jeszcze bardziej będą się pogłębiać, przez co problemy ze wzrokiem przyjmą rozmiary problemu z cukrzycą( która nie tak dawno została ochrzczona chorobą cywilizacyjną).

Co możemy zrobić kiedy poczujemy, że coś jest nie tak.

Najlepiej udać się w takiej sytuacji do okulisty. Tylko dzięki specjalistycznej poradzie będziemy wiedzieć co jest nie tak z naszym wzrokiem. Jest to moim zdaniem najlepszy sposób na szybkie zweryfikowanie przyczyny. Standardowe badanie jest w stanie przekonać wykryć wszelkiego rodzaju wady. Gorzej jest, kiedy mamy obciążenie genetyczne, coś z naszymi oczami jest nie tak. Wizyta u zwykłego okulisty nie zawsze wystarczy, czasami trzeba wybrać się do szpitala zajmującego się takiego rodzaju przypadkami. Dzięki odpowiedniej aparaturze wszystko zostanie ustalone w dużą dokładnością.

Po wizycie u okulisty i wykryciu wady, o ile taka wystąpi, trzeba udać się do optyka. To u niego wyrobimy okulary oraz dobierzemy oprawki. Tutaj warto zwrócić uwagę na rzeczy dodawane do okularów takie jak przyciemnienie lub refleks. Każdy ma indywidualną budowę oka i każdy powinien sam zdecydować czy takiego rodzaju dodatki dobrze na niego wpłyną. Osobiście nie lubię takich rzeczy i raczej kupowałbym osobno okulary przeciwsłoneczne oraz okulary do codziennego użytkowania.
Inna sprawa to wybór po między okularami a soczewkami. Sprawa podobna jak w przypadku przedstawionym wyżej. Sami musimy zdecydować co jest wygodniejsze, trzeba wciąć pod uwagę to, że niektórzy są uczuleni na soczewki, inni nie lubią z kolej okularów.

Najlepsza rada

Najlepsze co możemy zrobić to po prostu profilaktyczne wizyty u okulisty co najmniej raz na rok a najlepiej raz na pół roku, wtedy mamy 100 procentową wiedzę co się dzieje z naszymi oczami. Profilaktyka, to rzecz o której często zapominamy, a jest ona najważniejszą sprawą jakiej trzeba zawsze przestrzegać. Robimy ten błąd, że idziemy do specjalisty, kiedy nas coś boli, wtedy najczęściej jest za późno. Jeżeli postaramy się o odpowiednią profilaktykę, nie będzie takich przypadków, że nagle musimy kupić okulary Olsztyn o mocy 5 dioptrii, bo zaniedbaliśmy oczy. W razie jakichkolwiek przewlekłych dolegliwości, zgłoszenie się do specjalisty jest wręcz konieczne. Często takie wizyty kończą się okularami.

Słowo na koniec – złe wieści

Moim zdaniem problem z wadami wzroku będzie z każdym rokiem coraz większy. Skupianie wzroku na rzeczach, które są od nas oddalone maksymalnie na kilka metrów bardzo męczy wzrok. My w dzisiejszych czasach korzystamy z takich rzeczy jak komputer, telewizja, nie da się po prostu odstawić ten sprzęt. Dlatego w czasie pracy warto jest zadbać o odpowiednie przerwy(dyskomfort zmniejsza efektywność pracy szkoda, że w Polsce mało pracodawców o tym wie). Jednak najważniejsza jest profilaktyka, trzeba odwiedzać regularnie okulistę.