Ciekawostki

Badanie techniczne pojazdu – nowe przepisy

Trwają pracę nad nowymi przepisami, które mają zacząć obowiązywać w związku z badaniami technicznymi pojazdów – chodzi tutaj nie tylko o samochody, ale również maszyny i urządzenia budowlane czy transportowe. Wszystko po to, by jeszcze bardziej zaostrzyć kryteria wpływające na pozytywną ocenę techniczną pojazdu. Co ciekawe, zmiana przepisów ma na celu zwalczanie nielegalnych badań technicznych pojazdów, które były wystawiane bez sprawdzenia auta czy maszyny.

Przede wszystkim sama stacja kontroli pojazdów ma zatrudniać jeszcze lepiej wykwalifikowanych specjalistów a wszystkie ośrodki mają być autoryzowane – na przykład posiadać rekomendację Urzędu Dozoru Technicznego.

Wiele różnić będą się także procedury dotyczące badania technicznego pojazdu. Zapłacić za nie będzie trzeba jeszcze przed rozpoczęciem kontroli, co zapobiegnie wycofanie się z realizacji badania w przypadku, gdy stan auta czy innego urządzenie zostanie określony jako zły. I to nie wszystko bowiem badanie techniczne pojazdu może nie wypaść korzystnie a i tak zostanie za nie wniesione opłata.

Ciekawostką jest fakt, iż nowe przepisy będą wymagać robienia fotografii każdemu pojazdowi, który odbywa na danej stacji badanie. Ma to by dowód na jego rzeczywiste wykonanie.

Musimy wiedzieć, że zmiany będą korzystne biorąc pod uwagę zwiększenie bezpieczeństwa na drodze czy w miejscu pracy. Oprócz tego niwelować się ma oszustwa.

Co ważne, na kierowców czy właścicieli aut i maszyn, które będą wykorzystywane bez ważnego przeglądu, zostaną nałożone wysokie kary w wysokości 100% wartości przeglądu za każdy dzień zwłoki.

Jak zapowiada Ministerstwo Infrastruktury, które pracuje nad zmianą przepisów, te mogą wejść w życie już za trzy lata.