Alergia pokarmowa – jak sobie z nią radzić?
Częste bóle brzucha, biegunki a nawet wymioty mogą sugerować, iż dopadła Cię alergia pokarmowa. Pomimo, iż ta najczęściej dotyka małe dzieci a nietolerancja na różnego rodzaju pokarmy mija u nich wraz z wiekiem, coraz częściej zdarzają się przypadki, że organizm dorosłych nagle przestaje akceptować różnego rodzaju produkty.
Najczęściej alergia pokarmowa występuje w przypadku spożywania jaj, produktów z mleka krowiego, owoców cytrusowych, miodu czy orzechów. Może jednak pojawić się również po spożyciu składników diety, które nie są uważane za uczuleniowe – niektórych uczula jabłko, innych marchew a jeszcze inni narzekają na niekomfortowe samopoczucie po zjedzeniu słodyczy.
Alergia wypływa niekorzystnie nie tylko biorąc pod uwagę nasz układ pokarmowy, ale również stan skóry – najczęściej pojawia się dosyć mocna wysypka, która utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Osoby, które borykają się z tego rodzaju schorzeniem powinny udać się w pierwszej kolejności do specjalisty jakim jest alergolog. Warszawa podobnie jak inne miasta są miejscem gdzie możemy umówić się na wizytę oraz wykonać szereg testów i badań, które pozwolą określić na co tak naprawdę uczulony jest pacjent. Ponadto alergolog również pod uwagę bierze ogólny stan zdrowia pacjenta i jego codzienne aktywności. Poza tym stała kontrola alergologa jest niezbędna, by niwelować objawy alergii i nadzorować stopień uczulenia – może okazać się, że jest on przejściowy bądź trwały. Trzeba też pamiętać, że każdy przypadek jest inny i jeśli chodzi o alergie nie można tu mówić o ogóle – nawet uczulenie na ten sam produkt może dawać zupełnie inne objawy u różnych pacjentów.
Jeśli u dziecka występują zmiany skórne w postaci wysypki, suchości skóry, podrażnień i/lub świądu to dobrze jest stosować emolienty np. z seri Latopic – emulsja do ciała i krem do twarzy. Zwykle należy stosować je kilka razy dzienni, w szczególności po kąpieli. Oprócz tego warto też podawać dziecku probiotyk Latopic – przyjmuje się że stosować się go powinno przez minimum 3 miesiące…